Jag tittade upp på min man.. det hade blivit lite kallt och ruggigt ute.. jag såg att hans ögon fylldes av tårar.. Det var länge sen jag såg honom så rörd.. Hans blick vilade på den lilla hästen.
Det här gjorde Du bra sa han, samtidigt som han la armen runt mina axlar. Hon ska alltid bo hos oss.. Henne ska Du ha tills Du blir riktigt gammal.
Det har nu gått 2 veckor sen.. jag såg hennes annons på Rescue Horses Sida på FB. Min blick kunde inte slita sig från den lilla hästen.
Köp henne eller så möter hon döden nu på Måndag stod det. Hon stod och väntade på att bli slaktad. Bara 6 månader gammal. Vad är det för Värd vi lever i ?
Så jag köpte henne .. Swichade pengar och nu står hon här..
Jag mötte hennes blick när hon lastades av ifrån Transporten .. så liten och så skör.
Transportören sneglade på mig.. Have you seen the horse ? Njae.. inte precis..
Jag vill rikta ett stort tack till rescue Horses för det arbete som dom lägger ner för att rädda dessa stackars hästar.
Det är bara tur att jag nu har fullt i stallet , annars så hade nog köpt fler. Kan Du tänka Dig att rädda en häst i nöd. Tveka inte att höra av Dig till mig.
Jag är så tacksam för att Universum och änglarna “knackade” mig i huvudet så jag köpte min “Lycka” .. för det är det jag döpt henne till